Herøya Arbeiderforening er glad for flertall i Porsgrunn

Aktuelt

Kraftbehovet i Grenland er godt kjent. Nå svarer både Arbeiderpartiet og Høyre på signalene fra industrien.

– Dette er en industrihovedstad verdig, sier Roger Hansen i Herøya Arbeiderforening om flertallet som nå tegner seg i bystyret i Porsgrunn. Han håper flere kommunepolitikere følger eksempelet fra Porsgrunn.

Det har vært full stopp i kraftproduksjonen i Norge det siste tiåret. Dette har skapt stor bekymring i industrien. Porsgrunn er den største industrikommunen i landet. Herøya Arbeiderforening har ropt varsku om industrijobber i framtida.

Industrien må ha kraft til en rimelig penge, uten fossile utslipp. Uten ny kraft inn i grenlandsområdet, vil tilgangen på kraft bli knapp og prisene blir enda høyere.

Nettmyndighetene har vært tydelig på at det må planlegges for ny kraftproduksjon tett på eksisterende kraftforbruk, og ikke minst i nærheten av nytt, planlagt forbruk. Dette er avgjørende for lønnsomheten i eksisterende industri, og for muligheten til å gjennomføre nødvendige klimatiltak.

For skal Norge nå klimamålene og beholde industri, må nettopp industrien i Grenland få tilgang på mer kraft til sine klimatiltak. Først må det komme kunnskap på banen. Men det har vært kontroversielt bare å snakke om å tillate utredninger av vindkraft. Til tross for at konsekvensutredninger kun betyr innhenting av kunnskap, og kunnskap er avgjørende for å treffe gode beslutninger.

Både Arbeiderpartiet og Høyre er nå tydelig på at de både trenger og ønsker kunnskap om kraftproduksjon i Porsgrunn.

Janicke Andreassen, PD: – Hvis noen ønsker å kartlegge muligheter for fornybar energi i vårt område, og gjør et godt stykke arbeid, skal de selvfølgelig bli behandla på den måten de fortjener. Men husk at ja til konsekvensutredning ikke er ja til selve prosjektet.
Lokale nyheter, Vindkraft | Kampen om vindkraft: – Vi har aldri sagt nei

Janicke Andreassen (AP) mener viljeserklæringen bystyret vedtok i 2023, er viktig og riktig.

– Erklæringen er klar på at kommunen er positive til at eksterne aktører kan igangsette prosesser for å undersøke muligheter for mer kraftproduksjon i kommunen. Porsgrunn kommune tar først stilling til tiltak når konsekvensene er utredet, sier Andreassen.

Andreassen viser også til Miljødirektoratets ferske rapport om hva som må til for å få til utslippskutt uten utflagging av eksisterende industri. Der skriver Miljødirektoratet at «Både eksisterende industri, aktuelle klimatiltak og nye næringer som produksjon av fornybare drivstoff og karbonfjerning vil være avhengig av kraft, og hvis disse investeringene skal finne sted i Norge må kraftprisene være konkurransedyktige sammenlignet med aktuelle konkurrentland».

Anne Cathrine Syversen, PD/NRK: – Høyres bystyregruppe går inn for å si ja til konsekvensutredning av all ny kraftproduksjon. Industrien i Grenland er helt avhengig av ny kraftproduksjon så raskt som mulig.
Gir grønt lys for vindkraft – NRK Vestfold og Telemark – Lokale nyheter, TV og radio

– Kraftmangelen gir store negative ringvirkninger. En ting er 6.000 arbeidsplasser i industrien. I tillegg kommer de som har jobb i leverandørnæringen. Mister disse jobbene sine går til det også utover butikkene og frisørene, sier Anne Cathrine Syversen, gruppeleder i Porsgrunn Høyre.

Derfor er Høyre åpne for å konsekvensutrede all ny kraftproduksjon. Syversen er opptatt av at industribedriftene i Grenland konkurrerer i VM og ikke NM. Mulighetene for kutt av utslipp og elektrifisering, er viktige rammebetingelser for å sikre at industriarbeidsplassene blir værende i Grenland. Dersom de skulle forsvinne, vil de negative ringvirkningene bli store.

– Høyres bystyregruppe går inn for å si ja til konsekvensutredning av all ny kraftproduksjon. Dersom det kommer en søknad fra en kraftprodusent vil vi si ja til en konsekvensutredning, enten det er sol-, vind- eller annen kraftproduksjon. Dette er den viktigste enkeltfaktoren i Porsgrunn akkurat nå, sier Syversen.

Signalene fra bystyretoppene i Porsgrunn, gjør Roger Hansen, leder av Herøya Arbeiderforening, glad og optimistisk for arbeidsplassene i framtida.

– Dette er veldig bra. Vi trenger ny kraft til arbeidsplassene våre. Vi må si ja til kunnskap om alle former for kraftproduksjon uten fossile utslipp. Signalene fra Arbeiderpartiet og Høyre i Porsgrunn, Norges industrihovedstad, kan være avgjørende for industriens framtid lokalt. Nå håper vi at politikerne i kommunene rundt også bretter opp ermene. Vi trenger at hele Grenland er med på dette, sier Roger Hansen.